Czym jest aktywność? To wbrew pozorom trudne do zdefiniowania. Wg Wikipedii aktywności jest wiele. Aktywność termodynamiczna, promieniotwórcza, geologiczna. Ale mi chodzi o to, czym jest aktywność w kontekście człowieka. Dokładniej – człowieka z niepełnosprawnością.
Jest to taka naturalna rzecz, że niejeden w ogóle tego nie zauważa. Aktywność człowieka można by nazwać krótko podejmowaniem działań. Całe życie to podejmowanie jakiegoś działania. Podchodząc do definicji aktywności formalnie – można wyróżnić aktywność osobistą, społeczną i zawodową. Osobista – to choćby hobby, pasja, samokształcenie, szkolenia, rozwój umiejętności i wiedzy. Społeczna – to wspólne wypady, wycieczki, pomoc innym, wsparcie, organizacja, rozmowa i dialog. Zawodowa – to praca u pracodawcy, wolontariat lub samozatrudnienie na własną rękę.
Nie każdy jest jednak gotowy na takie działanie. Niezależnie do jakiej kategorii byśmy ją zakwalifikowali, z aktywnością każdy może mieć problem. W każdym wieku, z każdego zakątka Świata. Pełnosprawny lub niepełnosprawny. Tyle że Ci ostatni, szczególnie z ruchową niepełnosprawnością, mają z tym spory problem. I nie chcę się skupiać na tym, czemu. Z pewnością otoczenie w jakim żyjemy jest po prostu niedostosowane do osób z różnorakimi niepełnosprawnościami. Osoba taka szybko zauważa, że jakiekolwiek starania o działanie, chociażby wyjście z bloku nie mają sensu – skoro brak windy i wszędzie są progi, miejsca parkingowe są daleko itp., itd.
Żeby wyjść do pracy, trzeba jednak wyjść z domu. I odwrotnie, ktoś kto nie może podjąć tej osobistej aktywności wyjścia z domu i chciażby pójścia (pojechania na wózku) do sklepu w innym osiedlu – po prostu nie pójdzie do pracy. Nie ma na to sił lub możliwości. Wg danych ze spisu powszechnego w Polsce było w 2011 ponad 4 mln (!) osób z niepełnosprawnością (to ponad 1/10 całej ludności), a z tego niemal 80% była bierna zawodowo! De facto bezrobotna. Czy nie warto zawalczyć o zmianę tego stanu? Właśnie po to powstała Fundacja Agere – by osoby niepełnosprawne były aktywne. Najpierw trzeba zadbać o aktywność osobistą i społeczną, wspierać je i rozwijać tak, aby prowadziły ostatecznie do realizacji zawodowych planów. Wtedy praca będzie, pożądaną oczywiście, konsekwencją.
Wyślij darowiznę na konto
73 1140 2004 0000 3202 8160 7217
Już 141 zł daje nam dzień pracy nad aktywizacją.
Witryna stworzona w Fundacji Agere w ramach projektu Witryny Agere (c) 2021-2022. Agencja kreacji internetowej Witryny Agere jest tworzona przez osoby z niepełnosprawnością.