Co zrobić z brakiem aktywności osób z niepełnosprawnością?

Pomysł utworzenia Fundacji Agere, który powstał na początku 2020 roku, wziął się z prostego faktu. Sam jestem niepełnosprawny i chodzę na rehabilitację. Zauważyłem brak aktywności u osób niepełnosprawnych. Brak wiary, że mogą działać, pomimo swojej niepełnosprawności. Postanowiłem to zmienić. I zmienię to z Twoją pomocą.

Czemu powstała Fundacja Agere?

Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Agere, powstała oficjalnie 6-go sierpnia 2021. Sam pomysł powstał jednak na początku 2020 roku. A wziął się z tego, że zauważyłem niczym nieuzasadniony brak aktywności u osób niepełnosprawnych. Sam jestem niepełnosprawny, więc wiem jak mocno potrafi doskwierać niepełnosprawność, szczególnie ta ruchowa. Częstym problemem jest podjęcie aktywności. Z tego zjawiska narodził się przed latami pomysł aktywizacji. Ograniczyło się to jednak do aktywizacji zawodowej. W gruncie rzeczy do inaczej  nazwanego pośrednictwa pracy. Zapomniano jednak o początku. Do pracy trzeba wyjść z domu. Jak tu pójść do pracy, skoro nie można wydostać się z domu?

Problem wielu

Ja też latami sam nie mogłem wyjść z domu. Podam więc przykład z własnego życia. Przez wiele lat poruszałem się na wózku. Aby pójść na zwykły spacer, miałem przed sobą jedną dużą przeszkodę — schody. Mieszkam na półpiętrze. Ponieważ zejść z niego trzeba jakieś 5 stopni i jest poręcz — byłem w stanie tę przeszkodę przekroczyć. Dla wielu jest to jednak tak duża przeszkodą, że są praktycznie uwięzieni w domu.

Samodzielność poza domem

Z pomocą mogłem jednak wyjść. Jednak aby poruszać się na zewnątrz, potrzebowałem wózka. Czyli ktoś musiał, po schodach, tuż za mną, sprowadzić na dół wózek. To już wykluczało samodzielne, bez osoby towarzyszącej, niezaplanowane wyjście z domu. Spacer przymusowo oznaczał towarzystwo „opiekuna”, który nie zawsze był dostępny. Niby nic złego, ale swoboda ograniczona. Pewnie sam, jeśli jesteś niepełnosprawny, możesz przytoczyć podobną historie. Schody, niedziałająca winda lub jej brak, progi na chodniku i w domu, krawężniki, drzwi na sprężynie…

Od rozwoju osobistego do zawodowego

Nawet jednak, gdy swobodne wyjście z domu sprawia Ci problem, nie martw się. W dzisiejszym Świecie możesz bowiem robić niemal wszystko, niezależnie i pomimo niepełnosprawności. Owszem, pewne zajęcia wymagają przemieszczania się. Jest to jednak może 10% całości. A cała reszta, 90% aktywności, możesz wykonywać zza biurka, pulpitu lub przed ekranem. Wykorzystując komputer lub książki możesz zdobyć niemal każdą wiedzę, rozwijać się, czytać, poznawać. W pewnym momencie zobaczysz, że masz tyle wiedzy, by jej użyć zawodowo. Przyjdzie więc czas na pracę. Tyle że praca jest na końcu drogi. Początkiem i podstawą jest aktywizacja osobista, Twój rozwój, i społeczna, współpraca z innymi.

Skip to content